Mindfulness: budistički korijeni
Mindfulness se kao pojam u engleskom jeziku učestalije pojavljuje posljednja dva stoljeća, s porastom prijevoda budističkih tekstova. Uglavnom je jednoznačno i općeprihvaćen prijevod Pali (drevni indijski jezik) riječi “sati“, koja znači svjesnost ili prisjećanje.
Sati je temeljni pojam u budizmu i zauzima središnje mjesto u svim osnovnim učenjima. U osmerostrukom putu, ono predstavlja sedmi od osam faktora probuđenja. Ključan je dio svih meditacijski praksi, posebno u sržnim budističkim tekstovima poput Satipatthana Sutte (temelji punosvjesnosti) i Anapanasati Sutte (punosvjesnost disanja).
Engleski pojam
U engleskom jeziku, mindfulness izvorno znači pažljivost, pomnost, namjernost. Jedna od najčešćih definicija dolazi od Jon Kabat-Zinna, osnivača MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction) programa i jednog od pionira zdravstvenih i psiholoških intervencija temeljenih na mindfulnessu u zapadnom svijetu.
“Mindfulness je svjesnost koja proizlazi iz namjernog obraćanja pažnje, u sadašnjem trenutku, sa stavom neprosuđivanja. Možemo dodati – u svrhu mudrosti i razumijevanja sebe.”
Jon Kabat-Zinn
Moderni mindfulness
Tijekom posljednjih 50-ak godina, popularnost mindfulnessa značajno je porasla zahvaljujući njegovom ulasku u zdravstveni sustav i psihologiju.
Njegova široka primjena započela je radom Jon Kabat-Zinna, američkog liječnika koji je krajem 1960-ih godina počeo koristiti mindfulness vježbe za liječenje pacijenata s kroničnim bolovima u SAD-u. Nedugo zatim, razvio je prvi cjeloviti terapijski program baziran na mindfulnessu – Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR).
Danas postoje razni pristupi i programi temeljeni na mindfulnessu, od onih usmjerenih na specifične populacije (npr. MBSR za ljude s kroničnim stresom) do programa za opću javnost.
Ako su kvalitetni, oni neizbježno nastavljaju uvide zabilježene još iz budističke tradicije. Istovremeno, moderni mindfulness programi su često potpuno sekularni, znanstveno istraženi, dokazano učinkoviti, te intenzivno proučavani unutar akademskih i zdravstvenih krugova.
Suvremena popularizacija
Posljednjih desetljeća, mindfulness se munjevito proširio izvan okvira znanstvene zajednice, ulazeći u popularno-psihološke i šire društvene krugove.
Danas se tehnike mindfulnessa primjenjuju u raznim područjima – od zdravstvenog i obrazovnog sustava, preko vojske, korporacija, globalnih organizacija, pa čak i političkih struktura.
Više o značenju, popularizaciji i drugim zanimljivim pitanjima o mindfulnessu pročitaj u ovom opsežnom razgovoru s Jon Kabat-Zinnom.
Ova masovna popularizacija ima više pozitivnih i negativnih aspekata:
✅ Prednosti – Mindfulness je sada dostupniji nego ikad. Nekada ograničen na duhovnu praksu i uži krug praktičara, danas je postao globalno prepoznat i široko primjenjiv.
To je opći ljudski potencijal, stoga praksa ne bi niti trebala biti ograničena samo na uske krugove. Integracijom mindfulness principa i prakse u svoje temeljnije dijelove, cjelokupna ljudska zajednica mogla bi dostići jednu mudriju i suosjećajniju kvalitetu bivanja.
❌ Izazovi – Proširenje donosi razvodnjavanje. Budući da je dostupniji, često se pojednostavljuje. Pojavljuju se različite interpretacije, od kojih mnoge odstupaju od izvorne filozofije i primjene. Time raste rizik od neispravnog razumijevanja kao i trivijaliziranja nečega što ima golem transformacijski potencijal – kada se tome pristupi na odgovarajuć način.
Pored toga, eksponencijalni porast samoproglašenih stručnjaka dovodi do problema autentičnosti, kvalitete i kompetentnosti. Ovo kod nekih ljudi može izazvati skepticizam prema samom pojmu mindfulness.
Mindfulness kao proces i kao stanje
Mindfulness se može razumjeti na dva načina:
📌 Kao mentalni proces – To je pomak pažnje na sadašnji trenutak. Tijekom prakse, jedino što činimo jest taj mentalni korak: prepoznajemo što je sada prisutno, i kada pažnja odluta, vraćamo je na trenutno iskustvo.
📌 Kao stanje uma – To je mentalna kvaliteta koju razvijamo kada namjerno obraćamo pažnju na sadašnji trenutak. Mindfulness je uvijek “mindfulness nečega”. U tom je smislu gotovo istoznačan svjesnosti.
Thich Nhat Hanh
Budući da se radi o svjesnosti, dubina i širina neprestano variraju ovisno o tome na koji način bivamo iz trenutka, u trenutak.
Ovo je izuzetno važno imati na umu jer ukazuje na to kako je mindfulness istovremeno vrlo svakodnevan – karakteristika koju svatko od nas “ima” u nekoj mjeri i može je razvijati – i drastično drugačiji od uobičajenog iskustva.
Ako nam se čini da je “biti u sadašnjem trenutku” nešto vrlo obično, lagano i “ništa posebno”, pozivam da dalje istražimo o čemu se radi. S jedne strane to doista jest tako – dostupno je sada i ovdje. Ipak, 99% vremena možemo misliti da već jesmo “ovdje i sada” bez da to doista jest tako. Da ne vidimo veo koji nam prekriva oči, stoga mislimo da on niti ne postoji.
Upravo ovdje leže počeci čiste svjesnosti.
Mindfulness: hrvatski prijevodi
Vidjeli smo da je mindfulness danas općeprihvaćen globalni pojam, ali u hrvatskom jeziku još nema jednog službenog prijevoda. Koliko je meni poznato, trenutno najčešće korišteni izrazi su:
🔹 Pomnost – Najbliži izvornom značenju riječi, i odlično opisuje mindfulness kao stanje uma. No, nije učestala riječ u hrvatskom jeziku i stoga manje razumljiva ili dostupna široj populaciji.
🔹 Puna svjesnost – Dobar prijevod, ali zahtijeva jasnu definiciju razlike između pune i usredotočene svjesnosti.
🔹 Usredotočena svjesnost – Može se lako pomiješati s koncentracijom (doista, to i jest), pa nije uvijek idealan prijevod. Mindfulness podrazumijeva usredotočenost i obratno. No kada se radi o specifičnim vježbama, neke su mnogo više orijentirane na jačanje svjesnosti, a neke na koncentraciju. Iz ovog razloga nisam sklon koristiti ovaj naziv kako bi se zadržala jasna razlika.
💡 Za mene je najprikladniji prijevod za mindfulness riječ punosvjesnost.
🔸 Najbolje opisuje stanje i mentalnu kvalitetu koju razvijamo mindfulness praksom.
🔸 Razlikuje se od svakodnevne svjesnosti po dubini, širini i namjernosti.
🔸 Ipak, u većini slučajeva, koristit ću pojmove mindfulness, punosvjesnost, pomnost ili samo “svjesnost” kao sinonime, ovisno o kontekstu.
Odgovori