O meni

Bok! 😊 Ja sam Matija.

Autor sam i vlasnik ove stranice, koja predstavlja mene i Put Slobode, obrt za razvoj uma, svjesnosti, vrlina i dobrobiti.

Diplomirani sam psiholog, uz to edukant Gestalt psihoterapije (druga godina) i edukant programa za profesionalnog mindfulness edukatora.

Posvećen sam mindfulness načinu života i praksi meditacije. Nastojim ono što prikazujem ovdje i nudim drugima u što većoj mjeri prakticirati i utjeloviti osobno.

Ovaj obrt upravo i nastaje kao iskaz moje želje da podijelim (i produbim) ono što smatram korisnim. Da budem od usluge, pomoći, podrške i pozitivnog, zdravog utjecaja na svoju okolinu.

Drago mi je što si ovdje! 👐

Put Slobode praksa je proizašla iz težnje za dubljim razumijevanjem sebe, drugih i svijeta. Za njegovanjem slobode, mira, radosti, i suosjećanja. Iz životnog stremljenja da budem ondje i skrbim za sebe, kako bih stoga mogao doista biti ondje i za druge.


Sažetu svrhu, viziju i misiju u jednom sadržava moja težnja na vrhu stranice.

Ta težnja imala je razne oblike, pupoljke, kroz rani dio mojeg života.

Nalazim je u pozadini mojeg uma već s nekoliko godina, uvijek u drugoj boji i drugim zvukom, izbijala je blizu površine moje svijesti. Puniji je oblik poprimila pri upisu studija psihologije kao jedino što je vodilo ovim smjerom.

Tijekom i mnogo više nakon studija, moja osnovna nit vodilja ostaje ista, no sve deblja je i snažnija. Nastojeći razumijeti vlastito iskustvo – okrenuti se doista unutra, umjesto boraviti u magli i naslijepo grabiti na van. Ući u što izravniji i dublji kontakt sa sobom, potom i drugima.

Ipak, ova nit rasla je postupno, svojim ritmom, s obzirom na uvjete i okolnosti. Nakon fakulteta pokušala se izbiti, no vrijeme nije bilo povoljno.

Profesionalno sam završio u drugačijem smjeru. Prošao nekoliko kraćih poslova, s mnogo izazova, grešaka, učenja, iz svakoga dobivajući mnogo. Moje radno iskustvo uglavnom je u području ljudskih resursa odnosno pronalaska, procjene i privlačenja talenata / kandidata.

Svoju težnju stoga sam nastojao ispuniti na sve druge načine – proučavanjem, vlastitim iskustvom, edukacijama i tečajevima, projektima, volontiranjem.

Kontinuirano čitanje, educiranje, proučavanje i istraživanje sve se više pretakalo u izravno reflektiranje na temelju vlastitog iskustva, okolnosti i događaja – vlastite “ljudske situacije”.

Nailazivši na različite sjemenke putem, mnoge se nisu primile, neke su tek mladicu ostavile. Međutim, u određenim trenucima pala bi neka koja odmah uzima iz tla, upija i pušta korjenje. Na očigled klija, razvija se sve postojanija i postojanija.

Točnije, sve te sjemenke već su bile ondje – samo su čekale da ih dotakne sunce i dočekaju svoje vrijeme, svoju traženu hranu.


Tlo mojeg pristupa

Prije svega, kontinuirana osobna praksa tijekom posljednjih nekoliko godina uz težnju za stalnim otkrivanjem, produbljivanjem i razumijevanjem.

Za mene je ovaj put prožet usponima i padovima, nikad isti, i mislim kako nisam niti blizu njegova kraja – ako kraj uopće postoji. Čini mi se da sve što mogu jest nastojati što više biti dostupan samome sebi i biti otvoren za doživjeti što više onoga što se događa, kakvo god to bilo.

Ovo je tlo koje nastojim neprekidno hraniti kako bi korijenje u njemu bilo zdravo i čvrsto. Samo na takvom korijenju može se uzdići ista takva biljka, postojana, i biti dostupna drugima svojim cvijetom, plodom, mirisom.

Više o mojoj praksi pročitaj u nastavku. Ukratko navodim i glavne formalne edukacije koje sam završio ili trenutno pohađam.

Glavni korijeni i njihova veza

Mindfulness

Ovdje se ističu osobna praksa i način života. Ovo je prvi korijen, najpraktičniji i svakodnevniji.

Završio sam 8-tjedni tečaj MBCT-L (Mindfulness based cognitive therapy – life) odnosno pristup zasnovan na Mindfulnessu u kontekstu suvremene Kognitivno-bihevioralne terapije.

Trenutno završavam jednogodišnji viši, nastavnički nivo tečaja MBCT-L, usmjeren na osposobljavanje za pomagački, psihoedukativni rad kao voditelj tečaja po MBCT-L programu.

Bliski su mi i drugi elementi Kognitivno-bihevioralne terapije (znanja s fakulteta, tečaja poslije studija, i sl.), posebice “trećeg vala” KBT-a, kao što su Terapija Prihvaćanjem i Posvećenošću – ACT (Acceptance and Comittment Therapy) i Mindfulness-based pristupi.


Gestalt terapija

Trenutno sam polaznik druge godine edukacije iz Gestalt terapije.

Prema četverogodišnjem programu, nakon druge godine obvezni dio moje edukacije postaje rad s klijentima pod supervizijom u svrhu stjecanja iskustva.

S obzirom na to, u ovom trenutku ja ne radim Gestalt terapiju. Moja je praksa spontano vrlo bliska mnogim elementima Gestalt terapije, kao i uslijed vrlo bliske povezanosti Gestalta, Budizma i Mindfulnessa. Polazim od istih načela i pristupa radu, a koji se još razvijaju. To je neupitno jedan od tri korijena mojeg pristupa, no nisam još Gestalt terapeut.


Budizam

Budistički nauk i praksa treći su glavni korijen mojeg pristupa.

Budizam označava filozofiju i psihologiju, a ne religiju, što on niti nije u uobičajenom smislu te riječi.

Sve čime se ovdje bavimo potpuno je ne-religijsko. Uključivo je bez obzira na vjeru ili svjetonazor. Čini most između duhovnog i znanstvenog, podržavajući oboje.

Nema nikakve veze s certifikatima ili diplomama. Osobno iskustvo i dragocjena znanja i iskustvo preneseno od mudrijih i vještijih od mene predstavljaju najvažniji dio mojeg pristupa. Onoga što jesam “ja”.

Budizam je golemo područje. Već pri osnovnoj podjeli na tri glavne škole: Theravada, Mahayana i Vajrayana, postoje razlike u interpretaciji i praktičnoj primjeni izvornih učenja.

Najviše primjene u dosadašnjem iskustvu pronašao sam u temeljnim učenjima budizma te nekim dijelovima Mahayana tradicije. Theravada i Zen budizam su mi najbliskiji, dok mi je Vajrayana gotovo u potpunosti strana i nije predmet prakse.

Na neki način sve što ima za biti rečeno i jest rečeno u Četiri Plemenite Istine (Four Noble Truths), Osmerostrukom Putu (The Noble Eightfold Path), Međuovisnom Nastajanju (Dependant Co-arising, paṭiccasamuppāda), i srodnim učenjima.

Preostaje neprekidno stavljanje tih učenja u primjenu, spoznaju u sada i ovdje.

Veza Budizma, Gestalt terapije i Mindfulnessa

  • Budizam je najstariji i najizvorniji od ova tri elementa
    • Gestalt je kao produžetak prakse budizma, s one okrenute na unutra, na onu koju okrećemo u odnos s drugom osobom i njezinim “unutra”
    • Mindfulness je pak jedan od sržnih elemenata na budističkom putu probuđenja, odnosno temeljna vještina koju se njeguje
  • Gestalt je pristup psihoterapiji koji se razvio tijekom 20. st.
    • Značajno crpi posebice iz zen budizma (kao i mnogih drugih duhovnih i filozofskih tradicija). Usmjereni smo na ovdje-i-sada, na izravno iskustvo, početnički um, nediskriminaciju
    • Glavni i zajednički cilj Gestalt i Mindfulness pristupa jest povećanje svjesnosti
  • Mindfulness pristupi psihoterapiji i cjelovitoj životnoj dobrobiti su u razvoju posljednjih 50-ak godina u kulturi “Zapada” i znanosti
    • Izravan su plod budističkih učenja i praksi, primjenjenih u drugačijem kontekstu, na drugačiji način, uz integraciju novih elemenata
    • Izuzetno su bliski Gestaltu u primjeni, iako uz nekad drugačije okvire

Budizam, Gestalt i Mindfulness tri su paralelna puta koja vode istim smjerom. Velikim dijelom oni jesu jedan te isti put – put koji leži na povećanju svjesnosti, kontakta sa sobom, drugima i svijetom, te razvojem uvida kako bismo na zdraviji, mudriji i ispunjeniji način bivali u svijetu. Kako bismo kroz njegovan um, širu i dublju svjesnosti, za sobom ostavili vrline i dobrobit.

U kratkim crtama

  • Budizam, Gestalt i Mindfulness:
    • Temelji mojeg pristupa radu
    • Više su tri vrlo bliska puta zajedničkom cilju, nego tri odvojene dimenzije
  • Moja praksa je:
    • Svjesna i s pažnjom posvećena pristunost u odnosu s tobom
    • Usmjerenost na tvoje iskustvo i situaciju u tvojim uvjetima i okolnostima
    • Savjetovanje u vezi tvojeg iskustva, izazova, situacije, teme…
    • Poduka, vježba i suputništvo u razvoju vještina svjesnosti, tehnika i metoda meditacije
    • Davanje vremena i prostora za otvaranje, iznošenje, suočavanje, testiranje, rađenje iskoraka, bivanje sobom…
    • U sigurnom okruženju
hrCroatian