Put Slobode praksa je proizašla iz težnje za dubljim razumijevanjem sebe, drugih i svijeta. Za njegovanjem slobode, mira, radosti, i suosjećanja. Iz životnog stremljenja da budem ondje i skrbim za sebe, kako bih stoga mogao doista biti ondje i za druge.
Stanje uma treperi,
Kao lišće na mladoj trski vijori,
Jedan dan je zeleno i čisto,
već drugi visi slabašno, nisko.
Sjeti se pogledati kao deblo,
Mnoštvo lišća s tebe maše,
Ne vidiš im boje, svi su oni - oni,
Stari nove hrane, ti samo ih gledaj.
Za stablo na poljani,
Vjetrovi su neminovni,
Za svaki list na mladom trsu,
Zamaha će brojnih biti.
Jedan list se čvrsto drži,
Prkosi, protivi se sili nijemoj,
Licem prem Suncu širom,
Propeo se iz dna peteljke.
Drugi zaklon traži na svojoj grani,
Oni oko njega, ništa čvršći ni sami,
List je ondje jedan, vidim,
Ne prkosi nit vijuga, ne drži se, ne pada.
Maestral kao buru prima,
Orkanskim se jugom nesputano giba,
Gdjegod pogledam ga, nježno on me uči,
Strpljenje, dragi, budi, i svjedoči.
"Stanje uma", vlastita zbirka

Počeci puta
Sažetu svrhu, viziju i misiju u jednom sadržava moja težnja na vrhu stranice.
Ta težnja imala je razne oblike, pupoljke, kroz rani dio mojeg života.
Nalazim je u pozadini mojeg uma već s nekoliko godina, uvijek u drugoj boji i drugim zvukom, izbijala je blizu površine moje svijesti. Puniji je oblik poprimila pri upisu studija psihologije kao jedino što je vodilo ovim smjerom.
Tijekom i mnogo više nakon studija, moja osnovna nit vodilja ostaje ista, no sve deblja je i snažnija. Nastojeći razumijeti vlastito iskustvo – okrenuti se doista unutra, umjesto boraviti u magli i naslijepo grabiti na van. Ući u što izravniji i dublji kontakt sa sobom, potom i drugima.
Ipak, ova nit rasla je postupno, svojim ritmom, s obzirom na uvjete i okolnosti. Nakon fakulteta pokušala se izbiti, no vrijeme nije bilo povoljno.
Profesionalno sam završio u drugačijem smjeru. Prošao nekoliko kraćih poslova, s mnogo izazova, grešaka, učenja, iz svakoga dobivajući mnogo. Moje radno iskustvo uglavnom je u području ljudskih resursa odnosno pronalaska, procjene i privlačenja talenata / kandidata.
Svoju težnju stoga sam nastojao ispuniti na sve druge načine – proučavanjem, vlastitim iskustvom, edukacijama i tečajevima, projektima, volontiranjem.
Kontinuirano čitanje, educiranje, proučavanje i istraživanje sve se više pretakalo u izravno reflektiranje na temelju vlastitog iskustva, okolnosti i događaja – vlastite “ljudske situacije”.
Nailazivši na različite sjemenke putem, mnoge se nisu primile, neke su tek mladicu ostavile. Međutim, u određenim trenucima pala bi neka koja odmah uzima iz tla, upija i pušta korjenje. Na očigled klija, razvija se sve postojanija i postojanija.
Točnije, sve te sjemenke već su bile ondje – samo su čekale da ih dotakne sunce i dočekaju svoje vrijeme, svoju traženu hranu.
Tlo mojeg pristupa
Prije svega, kontinuirana osobna praksa tijekom posljednjih nekoliko godina uz težnju za stalnim otkrivanjem, produbljivanjem i razumijevanjem.
Najjednostavnije rečeno, to jest moj pristup. Praksu, svoj put, nastojim njegovati i čim više živjeti svakodnevno.
Ovo je tlo koje nastojim neprekidno hraniti kako bi korijenje u njemu bilo zdravo i čvrsto. Samo na takvom korijenju može se uzdići ista takva biljka, postojana, i biti dostupna drugima svojim cvijetom, plodom, mirisom.
Više o mojoj praksi pročitaj u nastavku. Ukratko navodim i glavne formalne edukacije koje sam završio ili trenutno pohađam.
Glavni korijeni i njihova veza

Mindfulness
Ovdje se ističu osobna praksa i način života. Ovo je prvi korijen, najpraktičniji i svakodnevniji.
Završio sam 8-tjedni tečaj MBCT-L (Mindfulness based cognitive therapy – life) odnosno pristup zasnovan na Mindfulnessu u kontekstu suvremene Kognitivno-bihevioralne terapije.
Trenutno završavam jednogodišnji viši, nastavnički nivo tečaja MBCT-L, usmjeren na osposobljavanje za pomagački, psihoedukativni rad kao certificirani voditelj tečaja po MBCT-L programu.
Bliski su mi i drugi elementi Kognitivno-bihevioralne terapije (znanja s fakulteta, tečaja poslije studija, i sl.), posebice “trećeg vala” KBT-a, kao što su Terapija Prihvaćanjem i Posvećenošću – ACT (Acceptance and Comittment Therapy) i Mindfulness-based pristupi.

Gestalt terapija
Trenutno sam polaznik druge godine edukacije iz Gestalt terapije.
Prema četverogodišnjem programu, nakon druge godine obvezni dio moje edukacije postaje rad s klijentima pod supervizijom u svrhu stjecanja iskustva.
S obzirom na to, u ovom trenutku ja ne radim Gestalt terapiju. Moja je praksa spontano vrlo bliska mnogim elementima Gestalt terapije, kao i uslijed vrlo bliske povezanosti Gestalta, Budizma i Mindfulnessa. Polazim od istih načela i pristupa radu, a koji se još razvijaju. To je neupitno jedan od tri korijena mojeg pristupa, no nisam još Gestalt terapeut.

Budizam
Budistički nauk i praksa treći su glavni korijen mojeg pristupa.
Nema nikakve veze s certifikatima ili diplomama. Osobno iskustvo i dragocjena znanja i iskustvo preneseno od mudrijih i vještijih od mene predstavljaju najvažniji dio mojeg pristupa. Onoga što jesam “ja”.
Imajmo na umu da je budizam golemo područje. Već pri osnovnoj podjeli na tri glavne škole: Theravada, Mahayana i Vajrayana, nailazimo na određene razlike u interpretaciji i pogotovo prijenosu te praktičnoj primjeni izvornih učenja.
Najviše primjene u svojem dosadašnjem iskustvu pronašao sam u temeljnim učenjima budizma. U njima sam našao najviše jasnoće, nedvosmislenosti, i najdublje mogućnosti za razvoj uvida kroz izravno iskustvo. Razlika “karte” i “puta” ovdje dobiva puno značenje.
Pristupi bazirani na tradicijama Theravada i Zen budizma su mi najbliskiji, dok primjerice Vajrayana mi je gotovo u potpunosti strana i nije predmet prakse.
Na neki način sve što ima za biti rečeno i jest rečeno u Četiri Plemenite Istine (Four Noble Truths), Osmerostrukom Putu (The Noble Eightfold Path), Međuovisnom Nastajanju (Dependant Co-arising, paṭiccasamuppāda), i srodnim učenjima.
Preostaje neprekidno stavljanje tih učenja u primjenu, spoznaju u sada i ovdje.
Veza Budizma, Gestalt terapije i Mindfulnessa

Budizam, Gestalt i Mindfulness dubinski su povezani
- Budizam je najstariji i najizvorniji od ova tri elementa
- Gestalt je kao produžetak prakse budizma, s one okrenute na unutra, na onu koju okrećemo u odnos s drugom osobom i njezinim “unutra”
- Mindfulness je pak jedan od sržnih elemenata na budističkom putu probuđenja, odnosno temeljna vještina koju se njeguje
- Gestalt je pristup psihoterapiji koji se razvio tijekom 20. st.
- Značajno crpi posebice iz zen budizma (kao i mnogih drugih duhovnih i filozofskih tradicija). Usmjereni smo na ovdje-i-sada, na izravno iskustvo, početnički um, nediskriminaciju
- Glavni i zajednički cilj Gestalt i Mindfulness pristupa jest povećanje svjesnosti
- Mindfulness pristupi psihoterapiji i cjelovitoj životnoj dobrobiti su u razvoju posljednjih 50-ak godina u kulturi “Zapada” i znanosti
- Izravan su plod budističkih učenja i praksi, primjenjenih u drugačijem kontekstu, na drugačiji način, uz integraciju novih elemenata
- Izuzetno su bliski Gestaltu u primjeni, iako uz nekad drugačije okvire
Budizam, Gestalt i Mindfulness tri su paralelna puta koja vode istim smjerom. Velikim dijelom oni jesu jedan te isti put – put koji leži na povećanju svjesnosti, kontakta sa sobom, drugima i svijetom, te razvojem uvida kako bismo na zdraviji, mudriji i ispunjeniji način bivali u svijetu. Kako bismo kroz njegovan um, širu i dublju svjesnosti, za sobom ostavili vrline i dobrobit.
U kratkim crtama
- Budizam, Gestalt i Mindfulness:
- Temelji mojeg pristupa radu
- Više su tri vrlo bliska puta zajedničkom cilju, nego tri odvojene dimenzije
- Moja praksa je:
- Svjesna i s pažnjom posvećena pristunost u odnosu s tobom
- Usmjerenost na tvoje iskustvo i situaciju u tvojim uvjetima i okolnostima
- Savjetovanje u vezi tvojeg iskustva, izazova, situacije, teme…
- Poduka, vježba i suputništvo u razvoju vještina svjesnosti, tehnika i metoda meditacije
- Davanje vremena i prostora za otvaranje, iznošenje, suočavanje, testiranje, rađenje iskoraka, bivanje sobom…
- U sigurnom okruženju